10 najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich w Europie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Świetnie przygotowanie trasy, dziesiątki, a nawet setki kilometrów nartostrad, a do tego pieczołowicie opracowana infrastruktura – zimowe kurorty w Alpach i Dolomitach co roku przyciągają największych miłośników białego szaleństwa. Zobacz, które z nich warto odwiedzić.

1. Courchevel, Francja

Courchevel, Francja

W Courchevel działa kilkanaście restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin.

Courchevel, największy i zarazem najbardziej znany francuski ośrodek narciarski, znajduje się w słynnym regionie Trzech Dolin, które tworzą razem największy na świecie obszar nartostrad. Courchevel uznawany jest także za jeden z najbardziej luksusowych kurortów w Europie. To tu co roku zjeżdżają się rzesze najbogatszych ludzi świata. Kurort chętnie wybierają także najlepsi narciarze. Do ich dyspozycji jest tu aż 150 km tras oraz wyjątkowe tereny dla miłośników freeride-u. Jednak Courchevel to nie tylko narty. Ośrodek słynie również z luksusowego zakwaterowania. Wspaniałej sceny Apres Ski i wyśmienitej kuchni. Znajduje się tu aż 5 hoteli czterogwiazdkowych oraz 5 pięciogwiazdkowych. Działa tu kilkanaście restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin.
Oficjalna strona: www.courchevel.com

2. Zermatt, Szwajcaria

Zermatt, Szwajcaria

W Zermatt narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 360 km nartostrad.

Zermatt to kurort z jednym z najpiękniejszych widoków w całej Szwajcarii. Nad ośrodkiem góruje charakterystyczna sylwetka Matterhornu (4478 m). Ze znajdującej się na szczycie platformy widokowej przy dobrych warunkach atmosferycznych można dojrzeć aż 38 szczytów, których wysokość przekracza 4000 m. Zermatt słynie jednak nie tylko z pięknych widoków, ale także z długich tras, najdłuższa, z Matterhornu do Zermatt, ma aż 25 km. Łącznie narciarze i snowboardziści mają tu do dyspozycji 360 km nartostrad. Ośrodek oferuje także heliskiing, czyli zjazdy poza wyznaczonymi trasami, ze szczytu, na który narciarze są transportowani helikopterem w asyście licencjonowanego przewodnika.
Oficjalna strona: www.zermatt.ch

3. Val d’Isere, France

Val d'Isere, France

W Val d’Isere, France najniższe trasy znajdują się na wysokości 1550 metrów, a najwyższe osiągają 3450 metrów, dzięki czemu sezon trwa tu nawet w maju.

Val d’Isere to niewątpliwie jeden z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie. Region, razem z sąsiadującym z nim Tignes, oferuje aż 300 km tras narciarskich obsługiwanych przez ponad 150 wyciągów. Najniższe trasy znajdują się na wysokości 1550 metrów, a najwyższe osiągają 3450 metrów, dzięki czemu sezon trwa tu nawet w maju. O jakości tras i wyciągów może świadczyć m.in fakt, że Val d’Isere, co roku jest gospodarzem zawodów Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim. W roku 2009 odbywały się tutaj także Mistrzostwa Świata w tym sporcie. Kurort słynie również z trasy „Bellevarde”, która została zaprojektowana przez szwajcarskiego mistrza świata Bernharda Rüssi.
Oficjalna strona: www.valdisere.com

4. Cortina d’Ampezzo, Włochy

Cortina d'Ampezzo, Włochy

Kupując Dolomiti Superski Pass, można tu korzystać z prawie 400 kilometrów połączonych ze sobą nartostrad znajdujących się w sąsiednich ośrodkach.

Cortina d’Ampezzo, to jeden z najsłynniejszych i najmodniejszy kurortów narciarskich we Włoszech. Zwane królową Dolomitów miasteczko jest synonimem luksusu. Znajdziemy tu eleganckie sklepy i stylowe lokale rozrywkowe, a także miejsca związane z Jamsem Bondem. W Cortina d’Ampezzo nakręcono bowiem niektóre części filmu o agencie 007. Także tutaj, na stokach Stratofane, co roku odbywają się igrzyska o puchar narciarski. Miłośnikom białego szaleństwa ośrodek ma do zaoferowania 120 km świetnie przygotowanych tras. Dodatkowo, kupując Dolomiti Superski Pass, można tu korzystać z prawie 400 kilometrów połączonych ze sobą nartostrad znajdujących się w sąsiednich ośrodkach. Cały obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Oficjalna strona: www.dolomiti.org/en/cortina/

5. Chamonix, Francja

Chamonix, Francja

Chamonix słynie także ze spektakularnej kolejki linowej znajdującej się na szczyt Aiguille du Midi (3842 m).

Leżący u podnóża Mont-Blanc, na wysokości 1050 m, Chamonix jest prawdziwą ikoną narciarstwa. To istny raj dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Ośrodek posiada jedne z najbardziej wymagającego tras narciarskich na świecie. Chamonix słynie także ze spektakularnej kolejki linowej znajdującej się na szczyt Aiguille du Midi (3842 m). Dzięki nie oraz dzięki sąsiedniej kolejce Pointe Helbronner (3462 m), na granicy francusko-włoskiej, można przejechać dużą część Masywu Mont Blanc.
Oficjalna strona: www.chamonix.com

6. St. Anton, Austria

St. Anton, Austria

St. Anton to jeden z największych, nowoczesnych ośrodków narciarskich w Tyrolu.

St. Anton to jeden z największych, nowoczesnych ośrodków narciarskich w Tyrolu. Kurort oferuje aż 340 km tras, prawie 200 zjazdów w puchu i około 90 kolejek i wyciągów, na które wystarczy jeden karnet. Wyjątkowe położenie sprawia, że narciarze oraz inni miłośnicy zimowego szaleństwa, mogą cieszyć się tu znakomitymi warunkami śniegowymi od grudnia do końca kwietnia. Wiele miejsc znajdujących się w tym regionie zyskało już status kultowych. Niestety pobyt w St. Anton nie należy do najtańszych, jest to jeden z najdroższych regionów w Austrii.
Oficjalna strona: www.Stantonamarlberg.com

7. Méribel, France

Méribel, France

Nartostrady znajdują tu na wysokości od 1100 do 3230 metrów, co zapewnia dobre warunki śniegowe. Najwyższy zjazd zaczyna się na wysokości 2 952 metrów, na Mont Vallon.

Méribel jest ulubionym miejscem wypadów narciarskich dla rodzin. Znajdziemy tu wyjątkowe udogodnienia dla początkujących narciarzy i dzieci, ale także wiele różnorodnych tras przygotowanych z myślą o narciarzach z różnymi umiejętnościami. Nartostrady znajdują tu na wysokości od 1100 do 3230 metrów, co zapewnia dobre warunki śniegowe. Najwyższy zjazd zaczyna się na wysokości 2 952 metrów, na Mont Vallon. Szczyt ten jest ulubionym terenem do zjazdu szczególnie dla freeridowców – prowadza z niego niezliczone warianty zjazdów w puchu.
Oficjalna strona: www.ski-resort.meribel.net/

8. Sölden, Austria

Sölden, Austria

Jedną z wielu atrakcji Sölden jest 165-metrowy tunel wykuty w skale, którym narciarze mogą przedostać się na nartach z lodowca Rettenbach na Tiefenbach.

Sölden to wymarzone miejsce dla wymagających narciarzy. Ośrodek ten jako jedyny w Austrii posiada bezpośrednie połączenie tras na lodowcu z resztą terenów narciarskich. Narciarze mają tu do dyspozycji 148 km różnorodnych nartostrad. Jedną z wielu atrakcji kurortu jest 165-metrowy tunel wykuty w skale, którym narciarze mogą przedostać się na nartach z lodowca Rettenbach na Tiefenbach. Jednak do Sölden nie przyjeżdża się tylko na narty, miejscowość jest także jednym z austriackich centrów Apres Ski. Imprezy zaczyna się tu już wczesnym popołudniem i trwają do późnych godzin nocnych.
Oficjalna strona: www.soelden.com

9. St. Moritz, Szwajcaria

St. Moritz, Szwajcaria

W St. Moritz odbywają się liczne zawody sportowe. W 1928 i 1948 roku zorganizowano tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

St. Moritz jest jednym z największych i najbardziej luksusowych ośrodków narciarskich w Szwajcarii. To tu znani i sławni przyjeżdżają aby zakosztować białego szaleństwa. W St. Moritz na narciarzy czeka 163 km świetnie przygotowanych tras. W ośrodku odbywają się liczne zawody sportowe. W 1928 i 1948 roku zorganizowano tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie. St. Moritz organizuje także co dwa lata Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim. Poza nartami kurort słynie także z bogatego programu Apres Ski-ski przygotowanego z myślą o najbardziej wymagających klientach.
Oficjalna strona: www.stmoritz.ch

10. Kitzbühel, Austria

Kitzbühel, Austria

Położone niedaleko Innsbrucku i Salzburga Kitzbühel zachwyca urokiem alpejskiej wioski, gdzie luksus przeplata się z tradycją.

Położone niedaleko Innsbrucku i Salzburga Kitzbühel zachwyca urokiem alpejskiej wioski, gdzie luksus przeplata się z tradycją. To tu, na zboczu Hahnenkamm, słynącym z najtrudniejszej trasy zjazdowej, co roku odbywa się Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn. Sam ośrodek narciarski ma do zaoferowania ok. 170 km nartostrad, 120 km tras do narciarstwa biegowego i 170 km szlaków pieszych. Znajduje się tu także specjalny obszar Bichlalm zaprojektowany z myślą o miłośnikach jazdy poza trasami oraz najbardziej stromej trasy narciarskiej w Alpach. W miasteczku znajdziemy natomiast cztery pola golfowe oraz ziemne korty tenisowe, na których latem odbywa się turniej z cyklu ATP World Tour.
Oficjalna strona: www.kitzbuehel.com

Udostępnij:

Skomentuj