Figurka kupiona za 5 funtów dziś warta jest milion

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jedną z głównych atrakcji dzisiejszej aukcji Old Master Sculpture & Works of Art w Londynie będzie odkryta na nowo figurka wyjątkowych szachów z Lewis. Kupiona za 5 funtów przez sprzedawcę antyków w Edynburgu w latach 60, dziś może być warta nawet ponad milion funtów.

Uważane za najsłynniejsze i najstarsze szachy – Lewis Chessmen – znaleziono w 1831 roku na szkockiej wyspie Lewis. Skarb składał się z 93 elementów, z których większość wykonana została z kłów morsa, kilka wyrzeźbiono z zębów wieloryba. W skład znaleziska wchodzi ośmiu królów, osiem królowych, szesnastu gońców, piętnastu skoczków, dwanaście wież i dziewiętnaście pionków.

Szachowe figury przypominają ludzi o ponurych minach. Pionki wyglądają jak kamienne nagrobki. Większość, bo aż 82 z odnalezionych w 1831 roku elementów wyjątkowych szachów, znajduje się w British Museum w Londynie, 11 posiada Muzeum Narodowe Szkocji w Edynburgu. Dziś w Londynie, na aukcji Old Master Sculpture & Works of Art, będzie można kupić kolejny, dotąd nie znany element zestawu.

Skarb z szuflady

Old Master Sculpture & Works of Art

Historia nowo odkrytej figurki z Lewis sięga 1964 roku. Wówczas kupił ją za jedyne 5 funtów pewien sprzedawca antyków z Edynburga. Mężczyzna nie zdawał sobie sprawy, że przedmiot należy do średniowiecznego zestawu szachów. Figurka trafiła do rodziny antykwariusza i przeleżała kilkadziesiąt lat w szufladzie.

Old Master Sculpture & Works of Art

Większość, bo aż 82 z odnalezionych w 1831 roku elementów wyjątkowych szachów, znajduje się w British Museum w Londynie, 11 posiada Muzeum Narodowe Szkocji w Edynburgu.

– Gdy mój dziadek kupił figurkę, skatalogowano ją w księdze zakupów jako „Antyczny wojownik Tuska Tuska”. Na podstawie tego opisu można założyć, że nie wiedział, że nabył ważny historyczny artefakt – mówi wnuk antykwariusza, który zaniósł figurkę do wyceny. – Moja mama zawsze zdawała sobie sprawę z niezwykłości tego przedmiotu. Twierdziła, że ma nawet swoiste magiczne działanie, dlatego przez lata trzymała figurkę w woreczku w szufladzie. Wyjmowała ją tylko od czasu do czasu, by móc ją podziwiać – opowiada. Teraz figurka prosto z szuflady trafi na jedną z największych światowych aukcji. Jej cenę oszacowano na co najmniej 1 mln funtów.

Old Master Sculpture & Works of Art

Uważane za najsłynniejsze i najstarsze szachy – Lewis Chessmen – znaleziono w 1831 roku na szkockiej wyspie Lewis.

Udostępnij:

Skomentuj