Listy miłosne twórcy Jamesa Bonda trafią na aukcję

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W przyszłym miesiącu londyński dom aukcyjny Sotheby’s wystawi do sprzedaży 160 listów Iana Fleminga napisane do jego żony Ann. Korespondencja ukazuje życie prywatne twórcy przygód agenta 007 oraz kulisy powstawania historii o Bondzie.

Listy miłosne Iana Fleminga

Jak informuje Sotheby’s zbór listów to zapiski dwóch dekady życia Fleminga i jego żony, od ich wczesnej, tajemnej miłości do rozgoryczonych, ostatnich lat małżeństwa. Kolekcja zawiera intymne wyznania miłosne, żywe opisy podróży dookoła świata, plotki bogatych i sławnych przyjaciół oraz szczegóły związane z pisaniem przez Fleminga powieści o Jamesie Bondzie.

– James Bond był w dużej mierze głównym produktem relacji Iana i Ann – mówi dr Gabriel Heaton, specjalista Sotheby’s od spraw książek i rękopisów. – To nie przypadek, że Ian napisał swoją pierwszą powieść o Bondzie w tym samym roku, w którym poślubił Ann.

Listy miłosne Iana Fleminga

Książka była zarówno ujściem dla jego libido i wyobraźni, jak i próbą zarobienia pieniędzy dla kobiety, która była przyzwyczajona do bogactwa.

Listy, które trafią na aukcję, w dużej mierze nie były wcześniej nigdzie publikowane. Korespondencja składająca się z ponad 160 eksponatów, napisanych przez Iana i Ann, na 500 stronach, będzie oferowana w ramach internetowej sprzedaży literatury angielskiej, do 3 do 10 grudnia, w Internecie. Szacunkowa wartość kolekcji wyceniana jest na 200 – 300 tys. funtów.

Udostępnij:

Skomentuj