Segment apartamentów premium z dużymi wzrostami

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tylko w pierwszym kwartale 2018 sprzedano w Warszawie 47 apartamentów premium w cenie przekraczającej średnio 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To o blisko jedną czwartą więcej, niż w analogicznym okresie 2017 – podaje Tacit Investment, prekursor na rynku nieruchomości ekskluzywnych w Polsce.

Postępujący wzrost gospodarczy oraz stopniowe bogacenie się społeczeństwa powoduje zwiększenie liczby sprzedawanych i oferowanych mieszkań także tych w segmencie luksusowym. Inwestycji premium z roku na rok przybywa, gdyż coraz więcej Polaków jest gotowych zapłacić za metr kwadratowy nowego lokum nawet 20 tys. zł. Rośnie także średnia powierzchnia kupowanych nieruchomości premium. Niezmiennie najwięcej ekskluzywnych apartamentów, w średniej cenie przekraczającej 20 tys. zł za metr kwadratowy, sprzedaje się w stolicy. Jak podaje Tacit Investment liderem na warszawskim rynku pozostaje Cosmopolitan przy ul. Twardej, który w 2017 roku sprzedał najwięcej apartamentów.

Warszawa górą

Rynek nieruchomości premium w stolicy rozwija się najszybciej. Z danych Tacit Investment wynika, że w roku 2017 w Warszawie sprzedano 190 ekskluzywnych apartamentów, o 74 więcej niż w 2016 rok. Zdaniem ekspertów należy spodziewać się dalszych wzrostów sprzedaży oraz cen, bo rynek warszawski wciąż jest niedoszacowany, w porównaniu do innych, europejskich metropolii.

– Rynek ekskluzywnych nieruchomości ma przed sobą bardzo dobre perspektywy – ocenia Karolina Kaim, prezes Tacit Investment. – Rozwija się czterokrotnie szybciej od segmentu popularnego. Ostatni rok, to wzrost liczby sprzedanych apartamentów o 64 procent, podczas gdy w segmencie popularnym obserwujemy wzrost na poziomie 15 procent. Niezależnie od tego, czy nabywca apartamentu chce w nim mieszkać, czy też myśli o inwestowaniu i tak dobrze lokuje swój kapitał – dodaje ekspert.

Coraz większy metraż

Najnowszy raport Tacit Investment, przygotowany na podstawie danych redNet, pokazuje, że nabywcy nieruchomości premium decydują się na zakup coraz większych lokali. W 2015 roku ekskluzywny apartament miał średnio 91,5 metra powierzchni, w 2016 już ponad 100 metrów, zaś średnia wielkość apartamentów kupowanych w roku 2017 wyniosła blisko 106 metrów.

Co ciekawe, chętnych na luksusowe apartamenty jest tak dużo, że te położone w najlepszych, prestiżowych lokalizacjach w Warszawie powoli się kończą. Z danych redNet wynika, że w 4 kwartale ubiegłego roku w ofercie było dostępnych 191 lokali, natomiast na koniec 1 kwartału 2018 liczba ta wyniosła 173. W samym Cosmopolitan na sprzedaż pozostało już tylko około 15 procent apartamentów, tj. nieco ponad 30 lokali. Rosnący popyt przekłada się bezpośrednio na wzrost cen ekskluzywnych nieruchomości. W Warszawie eksperci zaobserwowali wzrosty od 6 do nawet 31 procent.

Hossa będzie trwać

Nieruchomości premium

Eksperci EY prognozują, że w Warszawie będziemy obserwować dalszy wzrost liczby transakcji w segmencie premium.

Biorąc pod uwagę historyczne wzrosty cen, jak również sytuację społeczno-ekonomiczną kraju, eksperci EY prognozują, że w kolejnych latach w Warszawie będziemy obserwować dalszy wzrost liczby transakcji w segmencie premium przy jednoczesnym wzroście cen. Poziom cen 40-50 tysięcy złotych za metr kwadratowy pod koniec następnej dekady może nie należeć do rzadkości, lecz stanie się regułą w przypadku najbardziej prestiżowych i unikatowych projektów mieszkaniowych.

Udostępnij:

Skomentuj