TOP 5 najbardziej designerskich biurowców w Polsce

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Polska architektura w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit. Budynki komercyjne coraz częściej cieszą oko i ozdabiają miejską przestrzeń. Firma doradcza CBRE przygotowało ranking 5 najciekawszych z nich. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się poznański biurowiec Bałtyk, nominowany do Mies van der Rohe Award, najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie.

Bałtyk w Poznaniu

Bałtyk Poznań - Premium Magazine Polska

Zlokalizowany w samym sercu Poznania biurowiec jest pierwszą w Polsce realizacją prestiżowej, holenderskiej pracowni MVRDV, która przy tym projekcie współpracowała z NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Obiekt powstał na miejscu kultowego poznańskiego kina „Bałtyk”, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Inspiracją dla architektów był poznański modernizm, w szczególności dom towarowy Okrąglak. Bryła budynku sprawia, że zmienia się on jak kameleon zależnie od punktu obserwacji – raz jest wąski i strzelisty, raz szeroki i monumentalny.

Business Garden w Warszawie

Business Garden - Premium Magazine Polska

Stołeczny Business Garden to prawdziwa oaza zieleni zlokalizowana przy jednej z najbardziej uczęszczanych arterii Warszaw. Na sześciohektarowej działce stoi siedem śnieżnobiałych budynków zaprojektowanych przez renomowaną pracownię J.S.K. Architekci. Sercem Business Garden jest wewnętrzny ogród dostępny dla mieszkańców miasta i pracowników biur. Oczka wodne, zadbane łąki traw, strefy piesze z miejscami do siedzenia i Wi-Fi. Wystarczy wyjść z biura i odpocząć wśród zieleni. Business Garden wyróżnia się także ekologicznymi rozwiązaniami, które zagwarantowały mu przyznanie certyfikatu LEED na poziomie Platinum.

Pixel w Poznaniu

Pixel Poznań - Premium Magazine Polska

Pixel to jeden z pierwszych, najnowocześniejszych i ekologicznych biurowców w Poznaniu. Autorem projektu jest pracownia JEMS. Obiekt swoją nazwę zawdzięcza trójwymiarowej elewacji, uformowanej przez liczne, dwukondygnacyjne loggie, dzięki którym projekt przypomina szachownicę. Na dachu obiektu znajdują się dzikie łąki. Biurowiec okazał się najlepszym budynkiem powstałym w Poznaniu. Powstał w 2012 roku, otrzymał Nagrodę Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro.

Gdański Business Center w Warszawie

Gdański Business Center w Warszawie - Premium Magazine Polska

Zrealizowany przez HB Reavis kampus biurowy Gdański Business Center to ok. 100 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w czterech budynkach. Koncepcja architektoniczna kompleksu bazuje na kontraście między obiektami o różnych fasadach. Za projekt odpowiedzialne były pracownie E&L Architects we współpracy z Benoy oraz warszawskie studio HRA Architekci. Najbardziej charakterystyczne są budynki, które powstały w ramach I etapu inwestycji. Wyższy, posiadający 17 kondygnacji, przypomina szklaną górę, a dziewięciokondygnacyjny sąsiad zainspirowany został modernistycznymi wzorcami socrealistycznej zabudowy Muranowa. W otoczeniu budynków powstał ogólnodostępny, zielony dziedziniec rekreacyjny. Partery zostały przeznaczone na restauracje, kawiarnie oraz sklepy, współgrające z sąsiadującą zabudową mieszkalną. Na wyższych kondygnacjach znajdują się tarasy, z których można podziwiać panoramę miasta.

Silesia Business Park w Katowicach

Silesia Business Park - Premium Magazine Polska

Silesia Business Park to kompleks biurowy zlokalizowany w pobliżu centrum Katowic, wyróżniający się bryłą przywodzącą na myśl popularny deser Tiramisu. Budowa Silesia Business Park zakończyła się w 2018 roku, a za projekt tych czterech 12 kondygnacyjnych budynków odpowiadało biuro Medusa Group. Elewacja biurowców tworzy ciekawe złudzenie optyczne. Każdy budynek składa się z 26 pasów: 13 czarnych, 5 złotych, 8 białych, które wraz ze zmieniającą się perspektywą przybierają inne kolory, m.in. pomarańczowy, żółty lub czerwony.

Udostępnij:

Skomentuj