Zobacz ile można zarobić w branży IT

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

O gigantycznych zarobkach w branży IT mówi się od lat. Jenak jak się okazuje nie każdy pracownik tego segmentu może liczyć na dwucyfrowe wynagrodzenie. Najbardziej opłacalna jest praca w wąskiej specjalizacji, dla firm zagranicznych.

W dobie globalnej cyfryzacji oraz digitalizacji specjaliści IT są jedną z najlepiej zarabiających grup na świecie. Zarobki w Polsce, jak również poza granicami kraju, są bardzo atrakcyjne i pozostawiają inne branże w tyle, jednak, by móc pochwalić się dwucyfrowym wynagrodzeniem warto postawić na wąskie dziedziny IT.

– Zarobki w tej branży są atrakcyjne dla osób o bardzo wąskich specjalizacjach, których nie ma zbyt wiele na rynku – komentuje Krzysztof Kobyliński, consultant w HRK IT Contracting. – Dowodem na to są raporty płacowe, które pokazują wzrosty dochodzące nawet do 20 proc. r/r. Jest to wynik ciągłego niedoboru specjalistów IT.
Zdaniem eksperta najlepsi w branży mogą liczyć zarówno na lawinę ofert pracy, jak i również podwyżki wynagrodzeń. – Specjaliści, którzy chcą zdecydować się na zmianę pracy w 90 proc. przypadków mogą liczyć na korzystną kontrofertę od obecnego pracodawcy – ocenia.

Kontrakt lepszy od etatu

Zarobki w IT - Premium Magazine Polska

W dobie nieustannie rozwijających się technologii oraz niedoboru specjalistów IT, niezmiennie trwa walka o pracownika, zarówno pod względem oferowanych płac, jak i benefitów. Jak wynika z danych HRK największy i najszybszy wzrost dotyczy płac programistów. Duże znaczenie ma także forma współpracy, na którą decydują się pracownicy. HRK podaje, że na kontrakcie B2B można zarobić nawet 20 proc. więcej niż w oparciu o umowę o pracę. Efektem tego jest wzrost popularności usługi IT Contracting, polegającej na współpracy firm ze specjalistami IT, którzy świadczą usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zarobki w IT - Premium Magazine Polska

Kontrakt najczęściej zawierany jest na określony czas i dotyczy konkretnego projektu u danego klienta. Zdarzają się umowy długoterminowe, które są zawierane na czas nieokreślony na świadczenie konkretnych usług w ramach całej organizacji m.in. programowanie w danej technologii, analiza systemowo-biznesowa lub testowanie oprogramowania.

Opłacalna praca dla firm zagranicznych

Zarobki w IT - Premium Magazine Polska

Jak podaje HRK w przypadku IT niezwykle szybki jest wzrost wynagrodzenia względem lat doświadczenia.
– Specjalista, który cały czas się rozwija i poszerza swoje umiejętności, zdobywa wiedzę oraz nowe kompetencje, może w bardzo krótkim czasie znacząco zyskać na podwyższeniu zarobków – twierdzi Krzysztof Kobyliński. – Jeżeli taka osoba jest ekspertem w wąskiej dziedzinie, w której brakuje na rynku specjalistów, jej zarobki mogą być powyżej stawki standardowej na rynku.
Jak podkreśla ekspert, nie można zapominać o kontaktorach, którzy zdalnie świadczą usługi dla klientów z zagranicy. Najczęściej są to specjaliści z bardzo wąskich dziedzin, których starają się pozyskać największe koncerny na świecie.

Zarobki w IT - Premium Magazine Polska

W ocenie Kobylińskiego, specjaliści IT z zakresu Big Data and Machine Learning mogą liczyć na dużo większe zarobki niż w pozostałych technologiach. Duży popyt na osoby z zakresu automatyzacji testów przyczynił się do podniesienia stawek do poziomu programistów. Jak podaje HRK, specjalista Big Data w Polsce może zarobić przykładowo 24 000 zł netto na fakturę miesięcznie, ten sam specjalista pracując zdalnie dla zagranicznej firmy mógłby otrzymać już 13 000 euro, co po średnim kursie 4,2 zł, daje kwotę ok. 54 600 zł netto na fakturę. Podobnie jest w grupie front-end developerów. Front-end developer (React.js/Angular) w Polsce zarabia miesięcznie od 13 000 do 20 000 zł netto na fakturę miesięcznie, ten sam specjalista pracując zdalnie dla zagranicznej firmy mógłby zarobić od 7 000 do 10 000 euro, co po średnim kursie 4,2 zł, daje kwotę ok. od 29 400 do 42 000 zł netto na fakturę.

Udostępnij:

Skomentuj