BMW w operze

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

BMW i Teatr Wielki – Opera Narodowa łączą siły. Dzięki tej współpracy w sezonie artystycznym 2019/20 Opery zaprezentowane zostanie wyjątkowe wydarzenie z pogranicza kultury i nowych technologii.

„Carmina Burana (Mgnienie Oka)”, bo o nim mowa, realizowane jest w ramach projektu BMW Art Club. Przyszłość to sztuka. Częścią widowiska będzie pokaz wizualny autorstwa Borisa Kudlički (dyrektor artystyczny i autor koncepcji kreatywnej projektu) z utworem „Carmina Burana” Carla Orffa w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Jak informuje BMW ideą przedsięwzięcia współorganizowanego przez niemiecką markę jest znalezienie wspólnej płaszczyzny dla języka sztuki i nowych technologii, które poprzez obecność w codziennym życiu wpływają na nasz zakres doświadczeń i sposób postrzegania świata.

Przeszłość łączy się z przyszłością

BMW i Opera Narodowa

„Carmina Burana” to zbiór pieśni odnaleziony w 1803 roku w opactwie Benedyktynów w Bawarii. Trzynastowieczne manuskrypty były inspiracją i punktem wyjścia dla niemieckiego kompozytora, Carla Orffa, który skomponował na ich bazie wielki utwór wokalno-instrumentalny będący obecnie jednym z najpopularniejszych masowych widowisk muzycznych cytowanych często przez popkulturę.

W “Carmina Burana (Mgnienie Oka)” Boris Kudlička zestawia klasyczną już muzykę Carla Orffa z nową wizją.
– Myślę o stworzeniu prostej linii pętli, będącej krótką opowieścią widzianą oczami młodego człowieka – mówi Kudlička. – Stanie się on naszym przewodnikiem po krainie wyobraźni. Będę szukał innowacyjności w sposobie narracji i w wykorzystaniu obrazu, żeby opowiadać historię, wykorzystując możliwości techniczne Teatru Wielkiego w oparciu o nowoczesny multimedialny język – opowiada artysta.

– Interpretacja kantaty scenicznej dokonana przez Borisa Kudličkę ujmuje ekspresyjną muzykę w ramy dynamicznej, multimedialnej instalacji – dodaje Stach Szabłowski, kurator tegorocznego BMW Art Club. – Kudlička pokazuje, że we wskrzeszonych przez Orffa głosach zapisano ludzkie emocje, pragnienia i nadzieje, które pozostają niezmienne w zmieniającej się rzeczywistości.

Przyszłość to sztuka jest długofalowym projektem artystycznym realizowanym przez BMW, artystów oraz czołowe polskie instytucje kultury. Jego misja to kreowanie innowacyjnych wydarzeń, podczas których sztuka spotyka się z nowymi technologiami i refleksją nad przyszłością gwałtownie zmieniającego się pod ich wpływem świata.

Udostępnij:

Skomentuj