Poznaj najlepiej opłacanych tenisistów 2018 roku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

10 najlepiej zarabiających tenisistów zgarnęło w 2018 roku łącznie 254 miliony dolarów. Jak obliczył magazyn Forbes, to o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Pierwsze miejsce w rankingu niezmiennie należy do Rogera Federera.

Tenis to sport, w którym zawodnicy świetnie zarabiają, szczególnie gdy są w światowej czołówce. Przekonali się o tym najbardziej bohaterowie zestawienia przygotowanego przez magazyn Forbes, którzy tylko w 2018 roku zgarnęli od 11 do ponad 77 mln dolarów. Jak się okazuje większość zarobionych przez nich pieniędzy nie pochodzi z nagród finansowych za turnieje, ale z intratnych kontraktów reklamowych.

1. Roger Federer

Całkowite zarobki: 77,2 miliona dolarów
Nagrody pieniężne: 12,2 miliona dolarów
Kontrakty reklamowe: 65 milionów dolarów

Zarobki tenisistów - Roger Federer

Roger Federer – 77,2 mln USD (fot. 2018 Getty Images)

Pierwsze miejsce w zestawieniu najlepiej zarabiających tenisistów raczej nikogo nie zaskoczy. Od 13 lat z rzędu należy ono do Rogera Federera. Ten Szwajcarski as tenisa zgromadził w okresie od czerwca 2017 r. do czerwca 2018 r. aż 77,2 miliona dolarów. Według danych Forbesa, 65 milionów z tej sumy pochodzi z kontraktów reklamowych. W następnym roku tenisista na reklamie zarobi zapewne jeszcze więcej. W lipcu Federer podpisał lukratywny kontrakt z firmą Uniqlo. Tym samym Szwajcar po 20 latach chowa do szafy stroje ze znaczkiem Nike. Dzięki zmianie barw tenisista ma zarobić 30 mln euro rocznie, czyli trzykrotnie więcej niż zarabiał promując Nike.

2. Rafael Nadal

Całkowite zarobki: 41,4 miliona dolarów
Nagrody pieniężne: 14,4 miliona dolarów
Kontrakty reklamowe: 27 milionów dolarów

Zarobki tenisistów - Rafael Nadal

Rafael Nadal – 41,4 mln USD (fot. 2018 Getty Images)

Długoletni rywal Federera, Rafael Nadal, zajmuje drugie miejsce w tabeli wyników finansowych, z zarobionymi w 2018 roku na poziomie 41,4 milionami dolarów, w tym 27 mln za kontrakty reklamowe. Hiszpan związany jest m.in. z Tommym Hilfigerem, Nike, Babolat, Kia Motors, Telefonicą czy Banco Sabadell.

3. Kei Nishikori

Całkowite zarobki: 34,6 miliona dolarów
Nagrody pieniężne: 1,6 miliona dolarów
Kontrakty reklamowe: 33 miliony dolarów

Zarobki tenisistów - Kei Nishikori

Kei Nishikori – 34,6 mln USD (fot. 2018 Getty Images)

Mimo kontuzji nadgarstka, która wykluczyła Nishikoriego w 2017 roku z rozgrywek na całe pięć miesięcy Japończyk nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony sponsorów. Tenisista odnowił niedawno umowy z Asahi, NTT, Japan Airlines, Lixil i Nissin. Nishikori ma także podpisane kontrakty z Uniqlo, Wilson, Nike, Procter & Gamble, Jaguar i Tag Heuer.

4. Novak Djokovic

Całkowite zarobki: 23,5 miliona dolarów
Nagrody pieniężne: 1,5 miliona dolarów
Kontrakty reklamowe: 22 miliony dolarów

Zarobki tenisistów - Novak Djokovic

Novak Djokovic – 23,5 mln USD (fot. 2018 Getty Images)

Zaraz za pierwszą trójką znajduje się Novak Djokovic, zwycięzca m.in. 14 turniejów wielkoszlemowych w tym Wimbledonu 2018 oraz US Open 2018. Rok temu serbski tenisista został ambasadorem francuskiej marki modowej oraz sportowej Lacoste. Wcześniej Djokovic współpracował z japońską firmą Uniqlo.

5. Serena Williams

Całkowite zarobki: 18,1 miliona dolarów
Nagrody pieniężne: 62 tys. dolarów
Kontrakty reklamowe: 18 milionów dolarów

Zarobki tenisistów - Serena Williams

Serena Williams – 18,1 mln USD (fot. 2018 Getty Images)

W środku zestawienia znajduje się pierwsza z kobiet. Serena Williams, niekwestionowana królowa kortu, mimo, iż ostatnio bardziej niż tenisowi poświęca się macierzyństwu, nie może narzekać na zarobki. Serena zawdzięcza to m.in ponad tuzinowi swoich sponsorów, w tym Nike, Intel, Audemars Piguet, JPMorgan Chase, Lincoln, Gatorade i Beats.

6. Caroline Wozniacki

Całkowite zarobki: 13 milionów dolarów
Nagrody pieniężne: 7 milionów dolarów
Kontrakty reklamowe: 6 milionów dolarów

Zarobki tenisistów - Caroline Wozniacki

Caroline Wozniacki – 13 mln USD (fot. 2018 Getty Images)

Zaraz za Sereną w zestawieniu najlepiej zarabiających tenisistów, znajduje się kolejna kobieta. Caroline Wozniacki, Dunka polskiego pochodzenia w styczniu 2018 roku wygrała Australian Open. Tytuł dał jej 3,1 mln dolarów, co w połączeniu z pieniędzmi od sponsorów zagwarantowało jej 6 miejsce w zestawieniu. Wozniacki w tym roku nawiązała współpracę z Ovvo Optics, tworząc własną linię okularów przeciwsłonecznych. Sponsorami tenisistki jest także Adidas, Rolex, Usana oraz Babolat.

7. Grigor Dimitrov

Całkowite zarobki: 12,7 miliona dolarów
Nagrody pieniężne: 6,7 miliona dolarów
Kontrakty reklamowe: 6 milionów dolarów

Zarobki tenisistów - Grigor Dmitrov

Grigor Dmitrov – 12,7 mln USD (fot. 2018 Getty Images)

Bułgar w 2015 roku związał się z marką Nike, która uznała go za jedną z przyszłych gwiazd tenisa. Do tej pory najwyższą pozycją tenisisty wśród singlistów w rankingu ATP jest 3. miejsce (20 listopada 2017).

8. Andy Murray

Całkowite zarobki: 11,5 miliona dolarów
Nagrody pieniężne: 1 milion dolarów
Kontrakty reklamowe: 10,5 miliona dolarów

Zarobki tenisistów - Andy Murray

Andy Murray – 11,5 mln USD (fot. 2018 Getty Images)

Liczne kontuzje Brytyjczyka sprawiły, że jago przychody spadły w ostatnim czasie o ponad 60 proc. Mimo to tenisista wciąż znajduje się wśród najlepiej zarabiających. Murray zarabia nie tylko na korcie i reklamach, aktywnie inwestuje w początkujące firmy z Wielkiej Brytanii za pośrednictwem platformy crowdfundingowej Seedrs.

9. Sloane Stephens

Całkowite zarobki: 11,2 miliona dolarów
Nagrody pieniężne: 5,7 miliona dolarów
Kontrakty reklamowe: 5,5 miliona dolarów

Zarobki tenisistów - Sloane Stephens

Sloane Stephens – 11,2 mln USD (fot. 2018 Getty Images)

W 2017 roku Stephens wygrała US Open dzięki czemu znacznie wzrosły jej dochody. Przyczyniły się do tego także nowe umowy sponsorskie mi.in. z Nike, Mercedes-Benz, Rolexem, Colgate, Chocolate Milk i Biofreeze.

10. Garbine Muguruza

Całkowite zarobki: 11 milionów dolarów
Nagrody pieniężne: 5,5 miliona dolarów
Kontrakty reklamowe:: 5,5 miliona dolarów

Zarobki tenisistów - Garbine Muguruza

Garbine Muguruza – 11 mln USD (fot. 2018 Getty Images)

Dziesiątkę najlepiej zarabiających tenisistów zamyka Garbine Muguruz, hiszpańska tenisistka, zwyciężczyni French Open 2016 i Wimbledonu 2017. Wygrana Wimbledonu wiązała się dla tenisistki z dużą premią od jej sponsora Adidasa. Pomogła także w podpisaniu umowy sponsorskiej z Rolexem.

Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru
Udostępnij:

Skomentuj